Severní Sporady

 

Popis

Severní Sporady a poloostrov Evia se nachází severovýchodně od Atén. Sporady se skládájí z čady ostrovů, které jsou poměrně blízko sebe - Skiathos (marina), Skopelos, Alonissos, Pelagos, Skantzoura. Ostrovy jsou oblíbené místo turistického ruchu, zejména Skiathos, kam létají i chartrové lety. Poloostrov Evia se nachází jižně od Skiathosu a je poměrně hornatý. Nicméně blízkost Atén z něj udělala oblíbené výletní místo a letovisko pro Atéňany, takže z jachtařského hlediska je méně zajímavý.

 

Co zde očekávat?

Ostrovy jsou cílem turistického ruchu. Výchozí místo pro vyplutí je ostrov Skiathos, jež má vlastní letiště přijímající chartrové lety. Zajímavostí je, že letiště je přístupné až k začátku přistávací dráhy, což skýtá možnost zajímavého zážitku přistávajícího letadla pár desítek metrů nad vámi.

Co se týče cílů pro jachtu, jedná se o jednu z nejmenších oblastí - přesto poměrně zajímavou zejména pro umístění mořského parku, kde lze spatřit poslední středomořské tuleně.

V létě je zde i méně větrno než třeba na Kykladách, přestože i zde fouká Meltemi, není tak silný a moře není tak vzduté - vlny se nestačí zvednout. Jedná se také o nejteplejší oblast Evropy! To ze severních Sporad dělá ideální místo pro klidný rodinný jachting.

 

Kde si půjčit jachtu?

- Skiathos - základna na Skiathosu je výhodná pro poznávání Sporad. Kromě leteckého spojení sem jezdí trajekt z pevniny, který tedy není zrovna nejlevnější.

- Atény - pro toho, kdo si chce užít delší cestu j možno využít velké chartrové základny v Aténách, kde bude k dispozici více lodí a podél poloostrova Evia se dosta až na severní Sporady.