Jónské moře

Yachtmeni - kam na jachtu, Jónské moře

Popis

Jónské moře se nachází západně od Řeckého poloostrova. Oblast jsme navštívili v roce 2007. Výprava se jmenovala Po stopách OdysseovýchKliknete li na odkaz, najdete zde i fotografie z výpravy a kompletní deník.

V Jónském moři najdeme ostrovy, které se od ostatních oblastí Řecka poměrně liší. Oblast netrpí nedostatkem srážek a tak jsou ostrovy svěží a zelené, porostlé lesy. Jedná se o velké ostrovy, které připomínají větší ostrovy třeba Chorvatska. Mezi hlavní ostrovy patří Corfu (Kerkyra), Lefkada, Kefalónie a Zakynthos.

 

Co zde očekávat?

Ostrovy jsou cílem turistického ruchu. V létě sem tedy míří davy turistů, což na jedné straně přináší výhodu v podobě dostupnosti charterových letů, na druhou stranu nelze čekat žádné bohem zapomenuté místo, i když je zde stále spousty divokých zátok, kam se normální suchozemci nedostanou.

Co se týče cílů pro jachtu, jedná se o jednu z nejkrásnějších oblastí - modré jeskyně nebo světoznámý vrak v zátoce s bílým pískem na Zakynthosu, Onassisův ostrov, kde Bredli zatoužil stát se zaměstnancem zodpovědným za ometání jeho hrobky, průplav u Lefkady a krásná městečka. V oblasti Zakynthosu lze také pozorovat želvy Caretta-Caretta , které se sem vracejí v na přelomu května a června, aby se zde pářily (např. laganaská zátoka).

V létě je zde i méně větrno než třeba na Kykladách, na jaře bude ale foukat pravděpodobně dosti. Moře má šanci být teplejší než v Chorvatsku. 

 

Kde si půjčit jachtu?

- Corfu - základna na Korfu (Kerkyře) je výhodná pro poznávání severnější části. Kromě leteckého spojení sem jezdí trajekt za rozumnou cenu z Benátek neb Brindisi.

- Lefkas - jachtu lze půjčit i na Lefkadě, čímž se dostanete blíže k Zakynthosu. Letecké spojení je do Prevezy (SmartWings). Lze také využít jako vhodný přístav pokud plánujete obeplout Peloponés a vrátit jachtu třeba v Aténách (Kiriacoulis umožňuje). Popřípadě, pokud máte rádi technické lahůdky, lze zajet až do Patraského zálivu a vidět jeden z nejkrásnějších mostů světa - most Rio Antirio


Co navštívit?

Pěkný souhrnn popis Jónských ostrovů v oblasti najdete na Archa Jachting:

Jónské ostrovy

Podrobný pospis i s mapkou hlavních bodů uvádí Zindulka:

Jižní Jónské moře

Severní Jónské moře

Meganissi - jeskyně Papanikolis

Velká krasová jeskyně Papanikolis, která sehrála důležitou roli v době druhé světové války, se nachází u jihozápadního pobřeží ostrova Meganissi, nedaleko Lefkady. Své jméno získala po slavné řecké ponorce, která se tu ukrývala před svými útoky v době druhé světové války. Výška vstupní klenby je skutečně ohromující – cca 30 metrů – a společně s barevným mořem v různých odstínech modré barvy zanechá nezapomenutelnou vzpomínku. I celková rozloha svědčí o tom, že její velikost není zcela běžná. Jde o téměř 4 000 čtverečních metrů. Není proto divu, že je druhou největší mořskou jeskyní ve všech vodách, které omývají  Řecko a jeho ostrovy.

Firo Tour - popis výletů Lefkas a okolí