Severní Řecko

 

 

Popis

Severní Řecko bylo vždy méně rozvinuté než ostatní části. S příchodem masové turistiky se toto ale změnilo. Zejména oblasti kolem Soluně (Thessaloniki) nebo Olympijská riviéra jsou dnes oblasti poměrně dosti turisticky vytížené a notoricky známé i řadě českých turistů. Přesto lze s jachtou i zde navštívit místa zapadlá a turistickou nohou neposkvrněná. Dokonce by se dalo říci až liduprázdná, které se jen těžko hledají jinde. Velkým lákadlem a důvod, proč se vlastně touto oblastí bez pravidelných větrů z hlediska jachtingu zabývat je poloostrov Athos s klášterem připomínající známější kláštery Meteora. Podle předpisů se k pobřeží poloostrova nesmí přiblížit jachta se ženou na palubě blíže jak na 500m! Nejzajímavější ostrovy v oblasti jsou pak Thásos a Samothráki. Samozřejmě že i samotný Olymp stojí za návštěvu. 

 

Co zde očekávat?

Počasí zde není pro jachting ideální. Tedy zejména v létě. Naopak zdejší oblast je pověstná svým plachtěním až do Vánoc díky svému příznivému podnebí. Nicméně v létě zde nemusí zejména okolo poloostrova Chalkidiki foukat vítr i několik týdnů, což není zrovna přijemná představa, zvláště když se jedná o nejteplejší oblast Evropy a léta jsou zde opravdu horká. Bohužel málovětrná oblast (Meltemi se zde teprve rodí) pokračuje až k Turecku. Bude to tedy oblast, kam bychom doporučili jet spíše na jaře nebo na podzim nedočkavcům nebo naopak těm, kdo si chtějí prodloužit sezónu.

 

Kde si půjčit jachtu?

Skiathos - základna na Skiathosu je výhodná pro poznávání Sporad i sev. Řecka. Kromě leteckého spojení sem jezdí trajekt z pevniny, který tedy není zrovna nejlevnější. Letecké spojení je ale časté díky turistům a také více než zajímavé. Blízká silnice je vyhlášená z hlediska adrenalinového pozorování letadel. Takové evropské St. Maarten. Více objasní video níže.;-)