Kyklady

 

Popis

Kyklady (Kyklády, Cyclades) jsou řecké ostrovy nacházející se jihovýchodním směrem od Atén v Egejském moři. Patří mezi ně okolo 190 ostrůvků (30 je větších) s rozlohou okolo 2500km2! Jedná se o mimořádně zajímavou oblast a je příležitostí pro pokročení dále ve vašich jachtařských dovednostech. Na Kykladách najdete jak ostrovy hojně turizované, přesto malebné, tak i ostrovy klidnější, které se doposud vyhnuli masovému náporu turistů. Oblast je dosti rozsáhlá a tak zde můžete podniknout několik výprav, aniž byste se nudili na známých místech. Z jachtařského hlediska je to oblast obtížná a vhodná pro ucelené posádky. Díky tomuto a rozloze tu moc jiných jachet nepotkáte.

Oblast jsme navštívili už dvakrát - 2005 a 2009 (7KN) (na třetí výpravu se chystáme).


Co zde očekávat?

Kyklady jsou bezesporu jednou z největrnějších jachtařských oblastí v Evropě. Bezvětří tu zažijete málokdy i v létě. Vítr a jeho směr je tedy hlavním faktorem pro plánování palvby, což je zde velmi důležité!! Převažujícím větrem je zde Meltemi - začíná foukat dopoledne a k večeru oslabí. Bude foukat od NW a jeho směr se stáčí jakoby podél tureckého pobřeží:

Meltemi může dosahovat i v létě značné síly. Počítejte až 33 uzlů. Běžně však bude foukat okolo 20-25 uzlů, což je překrásný vítr. Každopádně je třeba směru větru se přizpůsobit, neboť nemá cenu se pak vracet přesně proti vlnám a větru a ještě s ohledem na končící charter. Bavaria 36 se svým motorem 29 koní pojede ve 3-4m vlnách, které se zde umí zvednout při silnějším Meltemi proti větru necelé 3 uzly, což vaše utrpení ještě prodlouží. Sami jsme si to zkusili, tak víme o čem je řeč!:-) Viz video 7KN zhruba od 44.minuty. 

Doporučená trasa je tedy hlavně návrat nejprve směrem k Peloponésu a pak až teprve na sever, neboť u Peloponésu fouká podstatně méně a dokonce z jiného směru. Návratová trasa je popsána v článku Východní Peloponés.

Každopádně na Kykladách na vás čeká kromě jedinečného sportovního jachtingu též kus nefalšované historie třeba na ostrově Délos nebo krásných ostrovů Mykónos, Naxos, Milos, Amorgos a slavné Théry alias Santorini, které rozhodně za návštěvu stojí. Inspirovat se můžete ve videu níže nebo se podívejte na Cestománii:

 

Kde si půjčit jachtu?

Kiriacoulis má základny:

Atény - hlavní výchozí přístav už pro svou snadnou dostupnost letecky (mnoho chartrů a levných letenek) tak i autem (cesta po dálnici přes Srbsko), ale hlavně pro obrovskou chartrovou flotilu v Aténském přístavu Kalamaki, kam se dostanete zrychleným busem MHD přímo z letiště bez přestupu.

Paros - nová základny Kiriacoulis, jež vám umožní ocitnout se přímo v srdci Kyklád. Flotila je zde velká neboť lodě jsou podle potřeby přistaveny z Atén. Lze doporučit, pokud si chcete zkrátit přeplavbu z Atén cestou na trajektu.

Mykónos - také nová základna. Mykónos má i vlastní letiiště. Jedná se tedy o možnost, jak být rychle na Kykladách a to už poměrne na východě. Jedná se o možnostjak prozkouma více jihovýchodní část, kam už se za týden z Atén doplouvá těžko. Vše záleží ale na chartrovém spojení na Mykónos. Eventuelně by šlo využít i námořního spojení z Atén. Mykónos je velkou turistickou destinací.