Norsko

 

Civilní námořní vlajka:

 

Norsko je vyjimečnou a specifickou jachtařskou destinací, která se vymyká zaběhnutým představám o jachtingu získaným ve středomoří. Lokalita představuje především zajímavou šanci objevovat legendární norské fjordy přímo z paluby a nechat se okouzlit nádhernou, svěží a divokou norskou severskou přírodou. Zážitek z návštěvy Norska bude jistě patřit k jedněm z nejvýraznějších.  Vzhledem k poloze Norska nelze očekávat trávení času rekreačním koupáním a sluněním na palubě, přestože koupání i bez neoprenu není rozhodně vyloučeno - teplota moře nebo fjordu je velmi ovlivněna zasahujícím Golfským proudem a kupříkladu průměrná roční teplota daleko na severu ležícího souostroví Lofoty je vyšší než u nás. Lze si tedy užít zážitek koupání a pozorování třeba jen pár set metrů vysokých hor podél fjordu pokrytých sněhem - teplotní rozdíl s nadmořskou výškou je totiž značný a v horách již vliv Golfského proudu není patrný.

Patrně největším lákadlem Norska bude obrovské množství ostrovů a ostrůvků, divoké žulové pobřeží, stovky kilometrů hluboké fjordy a možnost potápění s pozorováním fascinujícího a překvapivě barevného podmořského světa.

Norsko nabízí alternativu pro ke "koupacímu" jachtingu ve středomoří a lze si zde vybrat jak z divokého oceánského jachtingu západního pobřeží, tak z projíždění fjordů, kde vás nebudou obtěžovat vysoké vlny.

Chartrové jachty se ponejvíce nabízí k pronájmu z Bergenu - odtud se dostanete do fjordů na západě i na tzv."severní cestu". Dalším centrem je Oslo-Fjord s přístavem Drobak, Asker a Horten.

 

Výhody
  • kvalitní dopravní spojení a dostupné trajekty z Dánska umožn být do 24h v Bergenu a ještě s odpočinkem na trajektu
  • na svou polohu překvapivě teplé moře
  • v létě velice dlouhý den - plánování plavby je tedy celkem jednoduché, tam nebude!
  • možnost rybaření v pohádkově bohatých lovištích - zdarma a bez omezení ve fjordech, za symbolický polatek v lososových řekách
  • divoká a pohádkově krásná příroda, jakou znáte snad jen z filmu Pán Prstenů nebo návštěvy Nového Zélandu
  • i pokud bude slunečno, nemusíte se před sluncem schovávat
Nevýhody
  • nestálé počasí - může vám také intenzivně pršet i několik dní - Bergen patří k nejdeštivějším místům na planetě, může být ale i dva týdny jasno a slunečno s teplotami okolo 25°C
  • koupání nejsíše jen v neoprenu
  • možnost silného větru a vysokých oceánských vln, množství ostrůvků stěžujících navigaci
  • Norsko je drahé i pro Němce, vládne zde prohibice
Kdy navštívit

Nejsušší měsíc je červen, nejteplejší červenec, září znamená podzim. Přelom června a července znamená pro Norsko vrchol sezóny.

 

Další informace

Norsko wiki

undefined