Jižní Sporady

 

Popis

Jižní Sporady (někdy též Východní Sporady) se nazývá část řeckých ostrovů v Egejském moři jihovýchodně od Kyklád až k tureckému pobřeží. Jsou tvořeny celkem asi 170 roztroušenými (odtud název "sporadický") ostrovy (z toho je 30 obydlených), pokud do nich budeme počítat i souostroví Dodekany na jihu. Z jachtařského hlediska oblast zahrnuje ostrovy Lésvos (Lesbos), Chíos, Ikaría a Sámos a končí ostrovem Patmos, na jihu na ně navazují Dodekany (mezi ostrovy Pátmos a Rhodos).

Tyto ostrovy jsou převážně ušetřeny turistického ruchu, neboť díky historickému napětí mezi Řeckem a Tureckem jsou plné vojenských zařízení. Pozor tedy na častý zákaz fotografování.  Také jejich velká vzdálenost od Řecka je nepředurčuje coby vhodné turistické cíle pro většinu lidí a tak zde najdete ještě turisty nezničené Řecko.

Co zde očekávat?

Najdete zde nejen krásné kouty přírody, dobře chráněné zátoky a původní řecké taverny a kavárny, ale též milé a pohostinné lidi, které turisti ještě neotravují. Je ovšem jasné, že zároveň zde nemá cenu očekávat nějaké honosné a na turisty orientované zařízení, což je vlastně dobře, neboť z hlediska možnosti jachtou navštívit původní městečka a neturizované ostrovy je to ideální místo.

Meltemi je zde často zesilováno mezi ostrovy, kde dokáže nepříjemně vzdout moře a také se zde objevuje padavý vítr z hor v nepřijemných poryvech poblíže větších ostrovů. Pozor tedy na něj, ale jinak zde převažuje severní vítr, což je směr přijemný na prozkoumávání celého souostroví, pokud přijíždíte od Atén.

Kde si půjčit jachtu (základny Kiriacoulis)?

Atény - trochu vzdálenější přístav, ale jelikož má nejlepší dostupnost a největší flotilu, lze ho doporučit, pokud se chystáte na delší dobu, než týden

Paros a Mykonos- jedny z nových základen Kiriacoulisu. Jsou umístěny na Kykladách a tak umožňují prozkoumat nejen Kyklady, ale i Sporady.  Lze využít trajektů z pevniny. Lodí je na výběr dost - jsou případně přistaveny z Atén.

Kos - hodí se na prozkoumávání jak Dodekan tak Sporad. Je třeba však počítat s tím, že Sporady jsou z Kosu proti větru a tak je třeba přizpůsobit trasu.

Rodos - to samé co pro Kos, jen je Rhodes ještě více z ruky.