FAQ

Jak je vysoký stěžeň ze kterého jste fotili logo?

No je vysoký ...dost! Bylo to z jachty Bavaria 42, takže bude mít pře 20m, tedy asi jako 6 patrový panelák! Raději nepadat!

Jak se leze na stěžeň?

Celkem pohodlně. Stačí natáhnout lano od vrcholové kladky na vinšnu a ráčnou otáčí vybraný svalovec. Vy se jen vezete!

Co je na jachtě tak super? My taky jezdíme na vodu!

My taky jezdíme na vodu! Nic proti! Na jachtě je super: prostor, kamarádství, pospolitost, uzavřený prostor, dobrodružství, volnější tempo, čas přemýšlet, zážitky, adrenalin. A jistě i řada dalšího. V čem je jiná? Záleží jen na vás jak ji pojmete! Může to být rodinný výlet i velmi sportovní zážitek, kdy jste prosolení od hlavy až k patě, únavou padáte na hubu a přesto víte, že spící kamarádi ve vás vložili důvěru, že je nezklamete, že se na to nevybodnete kdesi uprostřed vln Egejského moře a že vám odpustí i pár těch nadávek (na zastrarolou GPS, mapy z Rakouska-Uherska, vlnobití odevšad, nestabilní vítr a zpropadenou brzdičku, co se musela zrovna teď ulomit!), když odvedete svou práci, než si budete moci zalehnout do spacáku a upadnou do mrtvolného spánku.  Jachta je nutnost i když se chcete potápět.

Jak hluboko se potápíte?

Jak kdo! Není to to nejpodstatnější. Je-li pěkná lokalita, můžete být baby plavec šnorchlista a vidíte 90% toho, co lze vidět! Freediving je ovšem další level v poznávání prostoru a pocitu volnosti. Freediving-apnea-nádechové potápění je jak sport tak koníček. S klasickým vyrovnáváním tlaku vystačíte tak do 30m, což je naše hranice, kde je zároveň tak asi hranice dobré viditelnosti. Je to tak akorát, abyste viděli většinu vraků a života a zároveň se mohli potápět bez nutnosti speciálního zabezpečení.

Mám trochu strach!

Není z čeho! Hranici dobrodružství na jachtě si většinou volí posádka svými rozhodnutími a zejména skuipper! V light verzi se jedná o výlet na veslici na Mácháč!

Pamatujte, že Kolumbus plul na stejně velké lodi ze dřeva, bez hřeníků, GPS, map, mizerným oplachtěním, bez vysílačky a mobilů až do Ameriky. Dnešní jachetní dobrodružství jsou tedy "limited" verze! Jachta je nejbezpečnější dopravní prostředek dle statistik na světě! Znáte nějakého eského turistu utopeného na jachtě na Jadranu?

Zažili jste nějakou bouři?

Naštěstí ne! I když vlny okolo 4m metrů už jsme zažili a vítr okolo 80kmh též.  Jak vypadá jízda ve vlnách na Kykladách lze vidět v Alessínově mistrovském majsrtštyku - 7 kompetentních námořníků - čas 44:30

Co byl nejhezčí okamžik?

To má asi každý individuálně! Dáte si doutníček, zapadá slunce, vínko se vám nalévá, plachta je napnutá a ozářená zapadajícím slunce, jsou tam kamarádi, příď si proráží moře vstříc neznámému ostrovu a loď doprovází delfíni nebo velryby! No nekákli byste si z toho?:-)

Co vás vedlo k založení těchto stránek?

Děláme to pro zábavu! Máme partu kamarádů a jejich známých, co nám fandí. Informací o jachtingu také není nijak moc. Jsou buď z kategoríí sportovních výkonů nebo se soustředí především na Chorvatsko. My chceme ukázat, že jachting je rekreačně sportovní dobrodružná zábava pro každého a že míst na jachtění je poněkud více, než jen Chorvatsko!

Mohl bych jet někdy s vámi?

Jsme poměrně uzavřená skupina, přesto jsme zavedli formu přijímání nových členů na jachtu formou nejlépe doporučení od nějakého člena, pokud ho uvidí na paravidelném hospodském sezení v Dejvicích U Pětníka aspoň 3 členové.:-) Ukázalo se že to bylo prozíravé rozhodnutí. Každý zajímavý člověk ej na jachtě obohacení, zvláště, pokud je nekonfliktní nebo je dlohovlasá blondýna!:-) Pokud nám o sobě chcete dát vědět, napiště něco zajímavého o sobě na náš mail!

 

Yachtmeni? Soustředíte se jen na jachting?

Právě že ne! Pokud by to bylo jen o jachtingu, je nejlepší jet třeba na jaře! Vítr fouká, lodě jsou levné, slunce svítí, je dlouho vidět a moře je prázdné! Jenže my se i rádi potápíme a máem rádi teplo! Proto jezdíme většinou v srpnu, kdy je voda nejteplejší!

Co používáte za vybavení na videa?

Jednoznačný favorit co se týče vhodné kamery na loď je pro nás outdoorová kamera GoPro, protože ji neublíží vlna a dá se sní potápět až do 60m. Dejte si pozor na výměnu standardní vypouklé čočk za plochou - ve vodě by vám zničila jinak vynikající obraz. Ostatní kamery jsou běžné video kamery ideálně v HD nebo FullHD provedení. Tomíno používá DSLR foťák Cnon 600D s neoriginálním softwarem Magic Lantern, jež mu dovoluje točit s optikou vynikajících objektivů pro zrcadlovky krátké doplňující videa.

To je toho! Stránek o jachtingu je! To není žádné mistrovství!

Přesně to vám chceme říci! Na moři je ten kdo tam chce být, jak říká Ruda Krautschneider, náš neortodoxní přední nesportovní jachtař! GoGoGo! Neváhejte a jděte do toho!

Nějak se v tom ztrácím! Kam mám vyrazit?

Je to jasné! Začínáte? Jeďte na Elbu nebo do Chorvatska! Chcete změnu od chorvatského malomoře? Jeďte do Atén! Vyražte na Kyklady! Chcete poznávata  mít jachtu jako plovoucí domov? Poznejte sopky v Itálii na Liparech! Pak je tady ještě asi 9876 dalších destinací , ty uvidíte další rok!:-)

Nadchnul jsem se! Co mám udělat jako první?

To jsme chtěli!! Jako první jeďte s někým jiným koho znáte jako člen posádky! Nelze-li jeďte na kapitánský kurz s českým instruktorem do Chorvatska! Dokonce i pokud jste mimořádně studijní typ (typ Čvuťák) nedoporučujeme cestu - průkaz od Státní plavební správy v ČR a rovnou půjčení lodi. Praktické stránky ovládání lodi se nikde nedočtete.

Dá se na jachtě opalovat?

Jasně že dá! Horní paluba pro to sice není ideálně přizpůsobena, ale vypomůžete si dekou nebo matrací zespodu. Pouze pokud jsou větší vny nebo se loď dost naklání v silném větru je lepší zvolit jako iopalovací místo raději lavičku v kokpitu.

Co ponorková nemoc? Nehrozí?

Jasně že ano! Ne že by nebylo kam utéci! Vždycky si lze zalézt do kajuty a číst si, ale i tak je to malý prostor a dojde na ni. Je třeba tomu předcházet alespoň nějakou autoritou kapitána a nadbytkem tolerance! Nakonec je lepší se pohádat a pak usmířit, než to v sobě dusit!

Máte pořád jednoho kapitána? Má ještě autoritu?

I kdepak! Ani jedno!:-) Nakonec on ji nikdy neměl!:-) Na prvních výpravách byl kapitán Michaloso! Být kapitán sebou nese zodpovědnost! Až ho budete dělat uvidíte sami! Vzhledem k tomu , že má u nás zkoužky 5 lidí, tak se postupně střídáme. Kapitán je u nás projektový manažer a velící důstojník v době krize. I tak ale úzce spolupracuje s radou důstojníků. Je to asi individuální! Pokud se chcete vyhnout rozsáhlým debatám, je lepší, když má kapitán větší autoritu. Pokud chcete maximálně spokojenou posádku, nechcete je se dohodnout a pak potvrďtě jejich rozhodnutí!;-)

Na výpravě na Po stopách kapitána Kakájeva byl jmenován kapitánem vždy denní velící důstojník a dostalo se snad na každého z posádky. Každý zjistil, že to v partě plné idividuí není jednoduché! Dá se říci, že dobrého kapitána nemáme! Každý dělá co umí, tak se toho nebojte!;-)

Co nějaká sleva?

Vzhledem k naší spolupráci s Vltava Yachtem - je objednání lodi s heslem od nás nejvýhodnější!


undefined