Karibik

Karibik je jednou z nejhezčích oblastí pro jachting na světě. Pokud není období dešťů nebo hurikánová sezóna, vanou na Malých Antilách přijemné boční větry, jež umožňují cestovat po řetězu ostrovů nahoru a dolu vždy na bočák. Jedná se samozřejmě už o oceán, ale vždy v dosahu některého z přijemných exotických ostrovů.

Nejsnazší cestou je začít na Martiniku.

Martinik

Yachtmeni - kam na jachtu, exotika, Karibik, Martinik

Civilní námořní vlajka:

Ano! Martinik je zámořské území Francie. Taková malá karibská Francie s bagetama a butikama. Jedná se tedy o území EU a můžete sem tedy na občanku. Nicméně pro ostatní ostrovy (kromě Guadeloupe) budete potřebovat pas.

Martinik je perlou Karibiku s krásnými bílými plážemi, palmami a místy na potápění. Platí se v Eurech a dostupnost leteckého spojení díky Air France je vynikající. Teplota je celoročně přijemná díky stálému větru alizé a pohybuje se okolo 25°-30°C. Dešťě jsou zde časté a intenzivní, ale netrvají dlouho. Taková letní bouřka. Martinik je znám francouzským šarmem, divokou přírodou a i vyhlášeným rumem, jež je považován za jeden z nejlepších na světě. Dělá se zde z čerstvé třtinové šťávy (rhum agricole) a jeho produkce povětšinou neopustí ostrov - rum je zde národní nápoj. Samozřejmě se dělá i běžná obyčejnější produkce z melasy, tak jak je známá u nás (rhum industrielle). Martinik je znám jako květinový ostrov - najdete zde ibišky, begónie, vánoční růže, ze stromů pak kokosové palmy, mangovníky a mnoho odrůd citrusů. Většina ovoce, které zde najdete v obchodech, pochází přímo z ostrova - ať už to jsou ananasy, avokáda, manga, banány, papaye nebo granátová jablka.

Na letiště Aimé Césaire nedaleko hlavního města Martiniku létají pravidelné spoje. Z pařížského Orly je zajištěno denní spojení navazující na lety z největších evropských metropolí. Oficiálním jazykem je francouzština, černošští obyvatelé se mezi sebou baví kreolsky. Domluvíte se ale také anglicky a německy.

Ve městě Le Marin je také základna charterovky Kiriacoulis.

Z Martiniku se můžete vydat samozřejmě kamkoliv po Karibiku, záleží, na jak dlouho plánujete cestu. Pokud jste však časem značně omezeni a uvažujete o týdenním charteru - nabízí se kromě Martniku i blízké ostrovy Dominika (bezvízový styk) a Guadeloupe (stejný režim jako na Martiniku - EU)

 

Výhody
 • dostupné letecké spojení - Air France (ceny letenek z Prahy od 25 tis. Kč)
 • možnost oceánského jachtingu - zejména v zimě
 • evropské charterové společnosti - například osvědčený Kiriacoulis
 • přijemné počasí (pokud není hurikánová sezóna nebo období dešťů)
 • žádné clo, je to EU
 • k vidění spousta cílů i na pevnině
 • pravidelný pasát
 • potápění s rybami, korály
 • rum, ovoce, deštné pralesy, palmy, bílé pláže, krásné kreolky

 

Nevýhody
 • možnost silnějšího větru a velkých vln
 • jistě cena letenky, ani na ostrově není zrovna levno
 • ceny charterů budou za 39 stopou loď od 2500 € (v období dešťů jen 1000 €)

 

Kdy navštívit - klima

Klima je teplé a vlhké. Průměrné teploty se pohybují okolo 27°C. Na ostrově se rozhodně nedočkáte žádných teplotních výkyvů. Počasí je zde poměrně stabilní, po celý rok teplota neklesá pod 20°C. Pro Evropana je zde velmi přijemně, protože neustále fouká ochlazující mořský vítr alizé.

Podle klimatu se období dělí na :

 • období dešťů, která probíhá od července do listopadu a období sucha (od listopadu do května)
 • období hurikánů, které trvá od července (případně už června) do listopadu

 

Hurikánová sezóna - hurikán je zde jistě největší strašák. Může přijít poměrně kdykoliv v sezóně hurikánů. Většina jachet tak odplouvá na jižní ostrovy Antil, kde je pravděpodobnost výskytů hurikánů menší. Nicméně pro odvážné - ceny charterů padají až na 1/3 ceny z jiných období. :-)

Yachtmeni - kam na jachtu, exotika, Karibik, Martinik, počasí

Období dešťů - Většina turistů sem proto přijíždí v zimních měsících. Ze zemí, kde je tou dobou mráz a sníh, je výlet za sluncem vždy osvěžující. Vyhnou se také období dešťů, které na Martiniku trvá přibližně od července do listopadu. Pokud se sem ale v tuto roční dobu chystáte, nemusíte si zoufat. Dešťové období tu není nijak dramatické a rozhodně vás nečekají průtrže mračen trvající několik dní.

Další informace

Martin Doleček

copernic.cz

 

 

undefined