CHARTER jachet

Charter jachet je asi nejdostupnější a mnohdy jediná možnost (kromě pozvání) jak se dostat na moře.

Charterových společností je ovšem také celé moře.

Jak si ale vybrat tu pravou?

Je třeba se vůbec zabývat tím kdo mi jachtu půjčuje?

Je!

Není důležitý jen poskytovatel služeb, ale i zprostředkovatel pronájmu.

Pojďme se podívat proč!

 

Jak to funguje?

Člověk počítačový dnes snadno najde celou řadu zprostředkovatelů. Většina z nich je napojena na některý z fungujících mezinárodních systémů zprostředkování pronájmů. Zde je možné si vybrat požadovanou destinaci, přístav, typ a velikost lodě, atd. Tedy prostřednictvím webu zprostředkovatele napojeného na systém sdílení dostupných jachet k pronájmu z celého světa si vybrat jachtu jakou si představujeme a jaká je aktuálně dostupná a tu si zamluvit - vložit Opci.

Vložená Opce, zpravidla na týden, je odeslána nikoliv přímo do systému, ale na emailovou adresu zprostředkovatele a ten nakonec vyřizuje na základě mandátní smlouvy váš pronájem přímo s pronajímatelem.

Co z toho vyplývá?

Stejnou loď je možno si zamluvit prostřednictvím různých zprostředkovatelů, kteří do věci vkládají svůj um a pověst.

Na vybranou loď je zpravidla do týdne nutné složit zálohu ve výši poloviny ceny pronájmu jachty. Pak teprve je pro vás loď rezervována a vy obdržíte smlouvu o pronájmu. Zbylá část nájmu se platí 3-5 týdnů před termínem pronájmu.

Na místě Vás ale budou čekat ještě další poplatky, jež se platí přímo chartrové společnosti. Typicky je to:

 • Outboard engine - přívěsný motor k vašemu dinghy - gumáku, pokud se nerozhodnete od zakotvené jachty do přístavu veslovat (to je prima rozcvička, ale pokud je vás na lodi 8 a chcete se vylodit u přístavního mola 500m daleko a ještě ve vlnách, asi vám to pár hodin bez motoru potrvá...)
 • poplatek za ložní prádlo, ručníky a welcome nákup (ne vše a ne vždy povinné)
 • závěrečný úklid (tomu se asi nevyhnete)
 • kauce skládaná na poškození lodi - platí se obvykle kartou ve výši 1500-2000€, jež vám nebudou vráceny v případě poškození lodi. Tato kauce lze pojistit buď u charterové společnosti - pak se nemusí vůbec skládat (asi 25€ denně dle velikosti lodě) nebo ji lze pojistit u pojišťovny Allianz (slušný zprostředkovatel vašeho pronájmu rád zajistí) - doporučujeme z vlastní zkušenosti pojistit!! Také si prohlédněte, co vše pojištění kryje. Správné pojištění kryje vše, kromě plachet, ztráty gumáku a jeho motoru. Stavu plachet tedy věnujte při přebírání jachty pozornost, případně zdokumentujte poškození.

 

Jakého zprostředkovate si vybrat?

Je dobré si vybrat zprostředkovatele, jež funguje na trhu již nějakou dobu a má vlastní a osobní zkušenosti buď s vybranou lokalitou nebo charterovou společností (ano, existují dominantní chartrové společnosti s obrovskou flotilou jachet po celém světě).

Například pokud chcete jet do Chorvatska, budete se zajímat o společnosti, které:

 • zde pořádají kapitánské kurzy a zárověň zajišťují pronájmy jachet. Proč? Osobní přístup, kontakt a znalost prostředí je s klesající severní šířkou více a více důležitý!
 • mají kontakty nebo zastoupení mezinárodních společností, jež zde působí nebo dokonce jejich výhradní zastoupení
 • působí zejména v konkrétní lokalitě, jež Vás zajímá
 • a hlavně mají dobrou pověst

Pronajímatelé se dále mohou lišit množstvím poskytovaných služeb. Například schopností zprostředkovat pojištění kauce, atd.

 

Jakou charterovou společnost si vybrat?

No a teď se dostáváme k jádru věci! Charterová společnost je totiž velice důležitá!! Proč?

Důvodů je jistě dost, ale omezíme se jen na vlastní zkušenost:

 • půjčíte si loď, ale narazíte na  společnost, jejíchž byznys je postaven na tom, že koupí novou loď a jakákoliv další údržba probíhá jen lepící páskou. Takže si půjčíte loď 7 let starou, na které nefunguje prakticky nic. Následný souboj probíhá v přístavu stylem, kdo dříve vyměkne a kam až jste ochotni ustoupit, abyste vůbec vyjeli na moře. O půlnoci vám už bude stačit ne tak úplně děravá plachta, občas funkční kotva a alespoň jedno světlo v podpalubí....(Chorvatsko)
 • půjčíte si loď jež je minimálně 7let stará, ale předává vám to velice fundovaný člověk, kterému evidentně záleží na tom, abyste pochopili jak vše funguje a jestli vám nic nechybí. Několikrát se na to zeptá a vy nevěřícně kroutíte hlavou a nakonec se nevěřícně ptáte na stáří lodi, která je špíglmýgl a jakto že na ní vše funguje! Jakto že o ní vše ví? Dostane se vám odpovědi, že je to proto, že je to jeho loď a záleží mu nejen na ní. Vypadá dokonce na to, že snad i na tom, abychom si to s ní užili a také o ní dobře smýšleli (Řecko)
 • překvapí vás silný proud při zásobovacím výsadku a vy se kýlem otřete o velký podvodní balvan - jste rádi, že máte pojištění kauce, co kryje vše; WC se ucpalo již po prvním použití na moři; páčka, jež měla být nezničitelná vám zůstala v ruce;  je toto opravdu lodní lano když se ho podařilo tak snadno přetrhnout?;  jezdí ten motor jen kouř nebo se opravdu hodlá zadřít?;  je záplatovaná plachta opravdu pevnější?; je přívěsný motor pořád čtyřtaktní i když funguje metodou náhodných výbuchů?; kolik má asi objem ta nádrž na pitnou vodu, co se vám právě špatně připevněnou hadicí vylila do podpalubí?, jestlipak byla nádrž na naftu opravdu plná a kolik v ní asi zbývá, když je ručička pořád na maximu?, Noc je buď tak tmavá, že v ní není vidět ani kotevní světlo na stožáru nebo je možné, že opravdu nesvítí?

Prostě mít loď od charterové společnosti, jež:

 • dbá na kvalitu půjčovaných lodí
 • má k dispozici nasmlouvané servisní partnery v trase předpokládané cesty
 • umí poskytnout náhradní loď
 • poskytuje pojištění kauce jakožto nástroj zbavení se zodpovědnosti (pozor na vyjímky!!!)
 • vám věnuje pozornost při předání lodi
 • nepatří státu
 • lodě udržuje i jinak než lepící páskou

 

Jaké jsou systémy rezervace jachet?

Mohou se lišit se lišit od klasického emailového kontaktu s předvyplněným formulářem : Najděte nám loď tam a tam v termínu od do asi takhle velikou až po nyní už běžnější systémy, na které bychom vás chtěli upozornit.

Kiriacoulis

Kiriacoulis je jedna z největších jachtařských chartrových společností na světě (aktuálně asi 4.na světě, 1.v Evropě) se zaměřením především na Evropu. Drží si svůj standard a lodě jsou vždy plně fukční bez ohledu na stáří (oceníte, až se spálíte s nějakou menší nebo státní chartrovkou v Chorvatsku). Pro stálé zákazníky je připravena sleva ve výši 5%. I bez slevy jsou ale ceny velice příznivé. Nabízí svým rozsahem zcela ojedinělou službu pojištění kauce, které prakticky zcela vylučuje vaši odpovědnost! Určitě doporučujeme!! Viz výše.

Kiriacoulis má v ČR výhradního zástupce - společnost Vltava-Yacht s.r.o., ikonou námořního jachtingu, pozdravujte Igora Piňose!:-)

Kiriacoulis nabídne pojištění kauce přímo na místě. Nebudete tedy skládat tisíce Eur nebo dávat v šanc svou kreditní kartu, ale zaplatíte okolo 150€ a tím je vaše odpovědnost za poškození lodi vyřešena! Už žádné problémy s vracením kauce a dohadování! Jedná se o zcela ojedinělou službu. Byť začínají některé jiné společnosti pojištění kauce též nabízet, bývá pojištění z důvodů ceny často dosti omezené. Rozsah pojištění je zcela mimořádný! Kryje kromě ztráty dinghy a motoru vše a za 17let existence Vltava Yacht se prý nestalo, že by někdo něco platil i když přišel o celou loď! Tuto službu určitě doporučujeme i když jste zkušená posádka!

Kiriacoulis rozděluje svou flotilu  podle stáří na:

PRESTIGE (do 3 let)

CLASS (do 5 let)

ECONOMY (více jak 5 let)

Lodě je možno si i prohlédnout  zde.

Pro zobrazení vyhledávače lodí on-line, klikněte na obrázek:

 

Rychlý přehled základen Kiriacoulis:

    

 

 

Yachtfinder (Booking Manager)

Yachtfider je systém umožňující vyhledávání a správu lodí celé řadě chartrových společností, které se zaregistrují v systému vyhledávání pomocí formuláře na obrázku. Výběr lodí je zde větší než u Kiriacoulis - do systému se může přihlásit každý majitel lodě. Najdete zde lodě i nejmenších velikostí. Kvalita společností je ale proměnlivá podle typu chartrové společnosti. Zde věnujte stáří lodi a jménu pronajímatele větší pozornost! Je třeba vyžádat si reference od zprostředkovatele! Určitě je dobré se informovat i možnostech pojištění kauce (buď přímo na místě - jistě pohodlnější varianta) nebo prostřednictvím pojišťovny Allianz v ČR (pak na místě kauci skládáte, ale v případě jejího zadržení máte možnost vyřešit pojistnou událost v ČR a dostat zadrženou část zpět)

Vyhledávací formulář vypadá asi takto:

 

 

Nevíte kam jet?

Vyberte si destinaci podle našich tipů v sekci Kam na jachtu.

 

Jakou jachtu si vybrat?

Nápomocen vám může být rovněž článek v Praktických radách.

 

undefined