Seychely

 

Civilní námořní vlajka:

Yachtmeni - Seychely

Seychely se nacházejí v Indickém oceánu východně od afrických břehů. Až do počátku 16. století, kdy byly objeveny Portugalci a pro svět zakresleny slavným Vasco da Gamou, zde nikdo nežil. Nebylo zde žádné přírodní bohatství, jež by Portugalsko zajímalo a ani žádní domorodci, jen nedotčený přírodní ráj. Současní obyvatelé tvoří směs národů přivážených na práci z Madagaskaru od poloviny 18. století Francouzi, dále pak Indů, Číňanů, Arabů. Mluví se zde francouzsky a z Francie je sem také nejobvyklejší letecké spojení z Evropy.

Seychely jsou pozůstatkem původního prakotinentu Gondwana a jsou tvořeny jádrem asi 40 žulových ostrovů a dalších asi 70 nízkých korálových ostrovů s bílým pískem a palmami. Celkem zabírají plochu asi 1 000 000 km2 díky dvousetmílovému pobřežnímu pásmu. Neexistuje zde masový turismus a není to ani zájmem zdejší vlády. Pro jachting se otevřela země teprve nedávno a lze říci, že díky tomu je to jedna z nejzajímavějších světových lokalit, nabízejích vynikající podmínky pro sailing, potápění i rybaření! Časový posun je pouze 3 h a celá oblast je jedno celní pásmo, takže nepříjemné proclívání a lá Karibik se zde nekoná.

Seychely vynikají i momořádně přijemným a příhodným počasím, které přeje jachtařům. Teploty zde po celý rok dosahují 24-30 °C a jediným rozdílem mezi zimou a létem je směr převládajících větrů a četnost srážek. Nejtepleji bývá v březnu až dubnu, relativně nejchladnějším obdobím roku pak léto od července do srpna.

Důležité je, že leží mimo území cyklónů, které pravidelně zasahují ostovy jako třeba Réunion, Mauricius a Madagaskar a tak na Seychelách vítr nedosahuje nad 6 Bft.

Nedotčená příroda, minimum lidí, překrásné vnitřní hornaté ostrovy s tropickým lesem nebo písečné neobydlené korálové ostrovy s palmami spolu s mimořádným počasím dělají ze Seychel atraktivní jachtařskou destinaci! Jsou zde vzácné želvy obrovské, nebo palmy s plody vážícími až 20 kg. V posledních letech se  do blízkosti souostroví vydávají somálští piráti, to se však netýká plavby mezi ostrovy.

Jachty se půjčují na ostrovech Mahé (Victoria) a Praslin.

 

Výhody

  • možno navštívit celoročně - žádné cyklóny
  • každý ostrov jiný
  • nedotčená příroda
  • malý časový posun
 

Nevýhody

  • menší počet volných chartrových letů, letenka cca 20tis.
  • menší počet lodí - ponejvíce drahé katamarány
 

Další informace

Wikipedie