Sardinie / Isola di Sardegna

Yachtmeni - Sardinie

 

Popis

Sardinie je jeden z velkých italských ostrovů Středozemního moře. Spolu se svou severní menší sestřičkou Korsikou (patří Francii) tvoří nerozlučnou dvojku oddělenou jen úzkým průlivem, v němž se nachází dvě krásná souostroví La Maddalena (Itálie) a Illes Lavezzi (Francie) - známá též jako "Karibik Středomoří". 

Sardinie je turizovaný ostrov a oblíbená destinace dovolenkových turistů, hledajících krásu jak vnitrozemí, tak především písečných pláží a azurového moře. Na ostrov pořádají zájezdy i české CK a najdete zde celou řadu hotelových resortů - ty nás ovšem tak nyní úplně zajímat nebudou.

Důležité je, že Sardinie má velmi členité pobřeží se spoustou zálivů a že si na mnoha místech zachovala i své přírodní krásy. Nepočítejte s možností ostrov za týden objet! Je lepší se soustředit jen na oblasti, které stojí za to prozkoumat. Například místa národních parků nebo Costa Smeralda na severovýchodě či Costa Paradiso na severozápadě ostrova.

Velice oblíbené místo pro jachtaře je pak právě průliv mezi Sardinií a Korsikou, kde se nachází desítky malinkých i větších ostrovů plných přírodních krás:

 

  • jako například ostrov Budelli s růžovým pískem:

Yachtmeni - Budelli

  • nebo poměrně pusté žulové souostroví Illes Lavezzi, v jehož vodách se to hemží korály, kanicemi, velrybami a delfíny!!!

Yachtmeni - Illes Lavezzi Yachtmeni - Illes Lavezzi

 

K tomu pomůže dobrý výběr místa na půjčení jachty, kterých je na ostrově naštěstí více. 

 

Co zde očekávat?

Sardinie je díky turistům velmi dobře spojena se světem. V létě sem létá i plno přímých letů. Např. do Olbie z Vídně (letenka spren 2014 asi 6.000 Kč) nebo z Prahy (letenka srpen 2014 asi 7.500 Kč). Jezdí sem také trajekty z italské pevniny, jež umožňují cestovat i vlastním vozem - např. z Piombina, Livorna nebo i z Benátek (cena Piombino-Livorno pro srpen 2014 za auto a 4 dospělé je 734 €).

Sezóna pro běžné jachtaře začíná v dubnu a končí v říjnu; je tak řekněme o 1-2 měsíce delší než v Chorvatsku. Není zde ale takové teplo jako na Sicílii a i větru bývá více. Zejména v oblasti La Maddalena fouká Mistrál.

 

Kde si půjčit jachtu?

  • PORTISCO - základna na SV Sardinie, severně od Olbia (letiště, trajekty) - je to jediná základna Kiriacoulis na Sardinii, ale půjčují tu lodě i další společnosti. Výchozí bod pro pobřeží Costa Smeralda, soustroví La Maddalena a průliv ke Korsice. Budeli, Razzoli a Cavallo a "milionářský" přístav Porto Cervo.
  • OLBIA - přímo v přístavním městě je možno půjčení jachty a ušetřit tak cestu po pevnině. Lze dojet jak k ostrovům La Maddalena, tak k blízkým ostrovům Molara, Tavolara - známým svými "mořskými bazény", v nichž hloubka nepřesahuje 20 m.
  • ALGHERO - SZ ostrova - výchozí bod pro Costa Paradiso -  Isola Rossa (červené skály), Castelsardo (hrad), Stinitino (nejzápadnější mys Sardinie), St. Teresa di Galura (městečko)