Francouzská riviéra

 

 

Popis

 

Francouzská riviera -Cote 'dAzur je poměrně proslavené místo. U nás třeba komediemi s Luisem de Funesem - Četník ze Saint-Tropez, které jsou zde asi slavnější než v mateřské Francii. Pro jachting je to též zajímavá destinace. Najdete zde přijemné klima, teplé moře, řadu pláží a i když fr. riviéra patří k nejzastavěnějším pobřežím, i zde naleznete krásné přírodní zátoky.

Zejména oblast Côte Varoise (the coast of the Var) - tedy západní část fr. riviéry od italských hranic (Menton) po Toulon v departmantu Var je plná krásných letovisek a přírodních pláží a rozeklaného pobřeží. Spolu s ostrovy Iles d' Hyeres (Le Levant, Porquerolles, Port Cros), které jsou mimořádně krásné a stranou turistického ruchu s bohatým mořským životem (rezervace, armádní teritorium) je to ideální místo pro rekreační jachting, neboť v sezóně zde bude teplé moře a mírný vítr.  Dá se tu strávit od týdne a ž po 14 dní, neboť pobřeží má délku celkem asi 400km. 

 

Co zde očekávat?

 

Francouzská riviéra je poměrně dosti navštěvované prestižní místo a tak v sezóně dosti navštěvované i samotnými francouzi. Jachta je ale obrovská výhoda, protože se vyhnete zácpám na silnici, pokud budete chtít navštívit známá letoviska jako Saint Tropec nebo St Raphael. Z moře můžete vidět jak starou zástavbu tak zbohatlické vily evropské smetánky. I zde jsou ale opuštěné zátoky, přestože rozhodně ne tak často, jako někde na jižních Sporadech v Řecku. Útěk do lůna přírody pak umožňují málo obydlené ostrovy poblíže pevniny.

 

Kde si půjčit jachtu?

 

  • Bormes les Mimosas - základna Kiriacoulis je v ideálním místě naproti ostrovům Iles d'Hyeres. Cesta kromě posledních 20km vede až z Prahy po dálnici. Njkratší cesta je asi přes Rakousko a Itálii, byť pobřežní fr. dálnice je velmi často přerušována mýtnými bránami. Druhá možnost je přes Německo a dolů Francií. Je třeba dodat, že francouzské dálnice jsou poměrně drahá záležitost.