Severní jadran - jachting

Popis

Chorvatské pobřeží je velmi členité. V jeho severní části najdeme kromě větších ostrovů jako je Cres, Krk, Pag i spousty ostrůvků menších. Pro účely našeho článku budeme považovat za severní jadran vše od Šibeniku na sever. Oblast je to velmi rozsáhlá a rozmanitá. Najdeme zde celou řadu opuštěných ostrovů nebo dokonce souostroví, jako jsou třeba Kornati. Oblast zahrnuje také řadu zajímavých parků a chráněných území. Ty sice najednu stranu nabízí to nejzajímavější z přírody, co můžete vidět a navštívit, na druhou stranu jsou ovšem oblast, kde se svou jachtou nemůžete zůstat přes noc. Severní Jadran je úchvatné místo a pobřeží Chorvatska určitě patří k jeho nejzajímavějším částem. Patří sem i poloostrov Pula.

Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi navštěvovanou oblast českými jachtaři, existuje celá řada průvodců případně i popisů na internetu a tak informací je dost. Připomeneme tedy jen hlavní lákadla oblasti.

Co je tu k vidění?

Národní parky:

Města:
  • Poreč - je město v Chorvatsku nacházející se na poloostrově Istria. Město je zachovalé ze starořímských dob. Najdeme zde i soubor staveb z raně byzantského období, vybudovaný 6. století v rámci byzantského exarchátu. Tvoří jej monumentální bazilika vyzdobená nádhernými mozaikami z období jejího vzniku, baptisterium, kaple pareklésion, vstupní atrium rovněž s byzantskou mozaikou a biskupský palác - původně byzantské consignatorium.
    Podrobněji tematický článek: Eufraziova bazilika v Poreči
  • Zadar - je metropolí severní Dalmácie. Historie osídlení Zadaru sahá stejně jako u dalších chorvatských měst na Jadranu až do 9.století př.n.l, kdy oblast ovládali Ilyrské kmeny,ale první skutečný rozmach zažilo město až za Římanů. Staré město je obklopeno částečně hradbami a má 3 významné kostely – kostel sv. Donáta, kostel sv. Šimona a kostel sv. Františka.
  • Murter - historické město o rozloze 19km2 patří do skupiny Šibenických ostrovů. Je rájem pro milovníky vodních sportů a krásného koupání.
  • Pula -  je největší město Istrie, je to hospodářské i kulturní středisko Chorvatska. Město má obchodní i vojenský přístav. Orientuje se také na turistický ruch, kdy nabízí zázemí pro sportovně založené turisty a ty kteří se chtějí na dovolené bavit. Město je významné pro své kulturní památky z antické doby.

Kde si půjčit jachtu?

O charteru jachet více v samostatném článku.

  • Pula - přístav na poloostrově Istria. Dobré východisko pro severní část Jadranu. Lze odsud navšívit dobře NP Brijani
  • Zadar - Větší město v Dalmácii. V blízkosti řada ostrovů. Pozor, větší lodě neprojedou pod mostem v kanálu Pašman Ugljan!
  • Biograd - menší městečko nedaleko od Zadaru. Dobré východisko na NP Kornati.