Pakování plic při nádechovém potápění

Pakování je stručně řečeno technika, se kterou můžete dostat do plic větší objem vzduchu, než běžným jednorázovým nadechnutím. Potápěč používá kořene jazyka jako pístu a dokáže si natlačit do plic ještě víc vzduchu, než normálně na nádech. Špičkoví freediveři, jako je Martin Štěpánek tak dokáží dostat do plic o 50% více vzduchu než pouhým nádechem.

 

Proč mít více vzduchu?

Kromě toho, že vzduch obsahuje kyslík potřebný k dýchání a máte k dispozici tedy více kyslíku, což asi napadne každého, je to ji z jiného důvodu.

Při ponoru vám to umožní využít část takto nabraného vzduchu navíc na vyrovnávání tlaku v uších, případně v masce a ponořit se tak hlouběji s menším rizikem.

 

VAROVÁNÍ 

Tuto techniku je dobré nacvičovat (stejně jako trénink zadržování dechu) v přítomnosti jiné poučené osoby. Hrozí zde riziko hyperventilace a motolic a ztráty kooridinaci či vědomí. Nenacvičujte tuto techniku ve stoje nebo za chůze. Použití je na vlastní nebezpečí.

Plnění zvyšujet postupně, nepřehánějte, hrozí baroutrauma!!!

 

Trénink

Před vlastním tréninkem je třeba zvládnout techniku. Každé cvičení si i vícekrát zopakujte, abyste si byli jisti, co děláte. Zkuste:

 • nadechnout se, zavřít pusu a vydechovat pomalu do pusy tak, že se vám nafukují tváře
 • vzduch z tváří natlačit zpět jen za pomoci svalů ve tváři / kořenu jazyka (nemělo by nic utíkat nosem, vzduch jakoby spolknete)
 • několikrát zopakujte, dokud si nebudete jistí, že poznáte rozdíl mezi nádechem a zatlačováním vzduchu tvářemi / kořenem jazyka
 • nyní se zhluboka nadechněte a při stále zadrženém dechu otevřete pusu, aniž by vám unikal vzduch a vy jste vydechli
 • zopakujte znovu, ale nyní zkuste otevřenou pusou nabrat vzduch tak, aby se vám nadmuly tváře (nejlépe se provádí přesunutím jazyka od zubů dozadu a dolů a natažení vzduchu jakoby pomocí pístu)
 • nyní stáhněte tváře k sobě, aniž byste pustili vzduch do plic, tedy udrželi v puse stejné množství vzduchu- mělo by dojít k poklesnutí čelisti a zatlačení spodního měkého patra a kořene jazyka hlouběji do krku
 • držte tváře stažené a pomocí jazyku, který vracíte do stejné polohy, jako když máte tváře nadmuté, zkuste vyvinout v puse větší tlak
 

Technika pakování plic

Nyní umíte vše potřebné po vlastní pakování. To probíhá tak, že:

 1. provedete co nejhlubší přirozený nádech
 2. zadržíte dech
 3. otevřete pusu a natáhnete jazykem vzduch do pusy
 4. zavřete pusu a tlakem kořene jazyka vzduch natlačíte do plic
 5. opakujete, dokud nejsou plíce úplně plné - počítejte jednotlivá polknutí (Packy), abyste věděli kdy bylo dosaženo plných plic - v budoucnu umožní celý proces značně zrychlit.
 

Jak to dělá Julia Bisaillon je vidět zde ve statice případně zde je vidět přesně jeden pack v promu.