Algarve

 

Popis

Algarve je jižní provincie Portugalska. Název 230 km dlouhého jižního pobřeží Portugalska je zkomolenina arabského „Al Garbh“ (západní): tvoří ho dramatické útesy i překrásné pláže vyhledávané pro 1000 hodin slunečního svitu ročně. Algarve má dvě geomorfologicky i klimaticky odlišné části. Východní Costa Windward a Leeward je teplejší a bezvětrná, s plážemi pozvolna sestupujícími do moře, západní Costa Vicentina má strmé útesy zejména mezi mysem Cabo de San Vicente (přírodní rezervace) a Sagres: na pláže se běžně sestupuje po schodech, ale i po žebříku. Vysoký příliv často malé pláže doslova „odřízne“ a tak nejsou nějak často navštěvovány. Úžasný výhled je na Torre de Aspa (150 m n.m.) a také na útes Cabo de Sao Vicente (za Římanů Promotorium Sacrum), nejjihozápadnějšího bodu Evropy, jemuž od 15. století dominuje nejsilnější evropský maják viditelný na 95 km. Sv. Vincent je patronem vína a mořeplavby (a také Lisabonu). 

Algarve je ovšem i velká turistická destinace plážových turistů, kteří jsou sem lákání za vidinou opravdu rozlehlých pláží s jemným pískem a teplou vodou, lemovanými stejně zbarvenými útesy. 

Právě díky útesům a tomu, že ve středověku zde končil svět je možné poděkovat za relativní opuštěnost řady nepřístupných míst.


Co zde očekávat?

Východní část s mírnějším větrem a menšími vlnami, teplejším mořem a spíše jižnímu středomoří klimaticky podobnému kraji je plná rozlehlých pláží. Ideální místi pro rodinnou dovolenou. Oproti tomu západ je oceánsky ovlivněn a větrem více zasažen. Rozervané útesy jsou jen tu a tam přerušny malou pláží na kterou buď vedou schody nebo se tam nedá ani dostat. Hodí s epro více dobrodružné povahy. Výhoda je, že obě části se dají dobře spojit.

Kde si půjčit jachtu?

Kiriacoulis zde namá základunu, ale výchozí přístavy jsou:

  • Portimao
  • Alcantara
  • Vilamoura
  • Gibraltar - neni v Portugalsku, ale lze se z neho vydat do Algarve