Jaké kuřivo na jachtu?

Na úvod je potřeba vyřešit poměrně zásadní věc. Pokud na jachtu nejednou samí kuřáci, musíte vyřešit problém, jak se jako členové posádky navzájem neomezovat. S výjimkou dvou týdnů nepřetržité bouřky asi není nutné vůbec kouřit v podpalubí. Na palubě je místa dost, pokud slunce příliš žhne anebo prší, bimini poskytne dostatečnou ochranu a nekuřáci to v podpalubí, vpředu na palubě, nebo v ráhnoví přežijí. Zásadnější otázkou je tedy to, co si s sebou vzít na jachtu ke kouření.

Pokud je vám pod třicet, tak asi jen cigarety a pak vcelku není co řešit. V některých zemích již daně ceny cigaret natolik vzrostly (Francie, Itálie, Řecko), že je velmi ekonomické přivézt si jich s sebou co nejvíc z domova.

Jestli kouříte dýmku, tak vám asi nemá smysl nic radit, snad jen pozor, aby nenavlhl tabák.

 

Když jste příznivci doutníků, pak je dobré si leccos uvědomit. Jachta je dopravní prostředek, který se neustále pohybuje, často neplánovaně a navíc vlhko a voda, které se obvykle dostanou přesně tam, kam rozhodně nechceme. Proto by všechny doutníky měly být v pouzdrech z plechu či plastu. Skleněné tuby se mohou přeci jen nečekaně rozbít a doutník je pasé. Kožená cestovní pouzdra může slaná voda také poškodit nebo zničit a to by byla škoda. O papíru snad nemá cenu ani mluvit...

Doutník je skvělým přítelem např. při nočních přeplavbách, když držíte hlídku, díváte se na hvězdy (přitom samozřejmě bedlivě sledujete i moře kolem sebe a svou trasu!) a dobré kubánské robusto nebo lonsdale vám připomenou, proč je na světě tak krásně!

K ranní kávě se po snídani hodí něco lehčího, den je dobré přivítat např. klasickou coronou, panatelou nebo něčím menším – ke slovu se dostanou i cigarilla, zvlášť pokud jste v maríně a vy si na kávu vyjdete do taverny.

Obecně jsou dopoledne lepší chuťové lehčí doutníky, vhodné jsou honduraské nebo dominikánské. Pokud jste v Itálii, lze doporučit např. místní doutníky Toscano Garibaldi, které chutnají lépe, než byste si mysleli. 

Na odpolední pokouření už se hodí i trochu silnější, plnější doutníky, klidně i kubánské.

Večer a v noci jsou pak zemitá „havanas“ tou nejlepší volbou. 

 

Zápalky jsou samozřejmě nezbytným příslušenstvím, ale protože na jachtě téměř neustále fouká, lepší zapalovač (klidně i kuchyňský) je zárukou dobrého zapálení doutníku. Pokud fouká moc, tak si prostě zapálíte v podpalubí, ale velmi rychle pak vyběhněte na palubu, abyste nedostali pánví od neduživého nekuřáckého kolegy.

 

Během svých plaveb jsme už vyzkoušeli opravdu hodně typů a druhů doutníků různé provenience, proto se vám pokusíme nabídnout vhodné značky rozdělené podle denní doby (výběrově, nabídka trhu je nepřeberná):

Yachtmeni - jaké kuřivo na jachtu, doutníky

  • ráno a dopoledneToscano Garibaldi, El Rey del Mundo, Henri Wintermans, Macanudo, Vegafina

  • odpoledneArturo Fuente, Davidoff, Flor de Copan, Fonseca, Guantanamera, H. Upmann, Hoyo de Monterrey, Montecristo, Punch, Romeo y Julieta, Zino

  • večer a v nociBolivar, Cohiba, Cuesta Rey, Dunhill, Partagas, Trinidad

 

Yachtmeni - jaké kuřivo na jachtu, doutníky

 

A nezapomeňte, na jachtách jen málokdy bývají humidory, proto si vozte doutníky, které jsou „ve formě“ a chraňte je před sluncem.

-Yarrow-